Konsolidacja zadłużenia – czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja zadłużenia – czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Coraz trudniej jest znaleźć osoby, które nie posiadają kredytu lub mają tylko jeden kredyt. Zadłużamy się wyjątkowo chętnie zapominając, że każde zadłużenie trzeba wcześniej, czy później spłacić. Możemy więc przestać sobie radzić ze spłatą kilku kredytów w różnej wysokości i w różnych terminach. Wychodząc naprzeciw potrzebom takim właśnie kredytobiorcom banki wprowadziły do swojej oferty kredyty konsolidacyjne. Dzięki nim mamy możliwość zamiany kilku kredytów w jeden. Obsługa jednego kredytu staje się prostsza i często tańsza.

Jakie kredyty można połączyć w jeden?

Niemal wszystkie banki, które działają na terenie naszego kraju dopuszczają możliwość połączenia różnych rodzajów kredytów: gotówkowych, odnawialnych, samochodowych, hipotecznych, ratalnych, w kartach kredytowych. Kiedy bank przyzna nam kredyt konsolidacyjny naszym zadaniem jest wskazanie, które z kredytów mają zostać spłacone środkami pochodzącymi z kredytu konsolidacyjnego.

Jak można złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny?

Wniosek o kredyt konsolidacyjny możemy złożyć tradycyjnie w oddziale banku. Ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów coraz więcej banków umożliwia złożenie wniosku także za pośrednictwem Internetu. Niezależnie od tego, jaką drogę składania wniosku wybierzemy, musimy posiadać zdolność kredytową. Jest to warunek konieczny do pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez bank.

Jakie są koszty związane z udzieleniem kredytu konsolidacyjnego?

Na koszt kredytu konsolidacyjnego składa się przede wszystkim jego oprocentowanie. W poszczególnych bankach różnice w oprocentowaniu nie są zbyt duże. W większości banków utrzymuje się ono na bardzo zbliżonym poziomie od 8,78 do 9,89 procent. Nie jest to duża różnica, ale w przypadku kredytu na wysoką kwotę nawet taka niewielka różnica staje się istotna. Dlatego przed złożeniem wniosku warto porównać oferty w kilku bankach. Na koszt kredytu konsolidacyjnego składa się także prowizja, którą bank pobiera za jego udzielenie. Jej wysokość także różni się w poszczególnych bankach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *