Kredyt konsolidacyjny: co to takiego?

Kredyt konsolidacyjny: co to takiego?

Oferta banków jest dzisiaj naprawdę bardzo szeroka. Banki zajmują się nie tylko prowadzeniem kont osobistych. Swoim klientom oferują również rozmaite kredyty. Wśród tych kierowanych do określonej grupy klientów znajduje się kredyt konsolidacyjny. Czym on jest? Kto może się na niego zdecydować? Po co brany jest kredyt konsolidacyjny? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź.

Kredyt konsolidacyjny banki kierują do tych osób, które mają już na swoim koncie jakieś zadłużenia. Aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, trzeba mieć przynajmniej dwa inne kredyty. Nie ma tu znaczenia czy jest to kredyt gotówkowy, samochodowy, mieszkaniowy czy zadłużenie na karcie kredytowej. Celem kredytu konsolidacyjnego jest zamiana kilku rat na jedną niższą.

Po zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego dotychczasowe zadłużenia zostają spłacone. Klient, czyli kredytobiorca będzie więc spłacał nie kilka rat, ale jedną będącą wynikiem kredytu konsolidacyjnego. W efekcie nie trzeba pamiętać o kilku zobowiązaniach, co istotnie zmniejsza ryzyko opóźnienia przez zapomnienie. To, że rata jest niższa jest także niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Sprawia bowiem, że budżet domowy jest o wiele mniej obciążony. W efekcie zapłacenie raty jest o wiele prostsze.

Kredyt konsolidacyjny – mimo tego, że ułatwia bardzo dużo – jest kredytem. Dlatego nigdy nie należy podchodzić do niego lekceważąco. Każdy, kto zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego powinien poważnie zastanowić się nad tym czym nie będzie jednak w stanie udźwignąć dotychczasowych rat. Kredyt konsolidacyjny jest bowiem zawsze rozwiązaniem dużo bardziej kosztownym. Trzeba bowiem pamiętać, że dłuższy czas kredytowania oznacza konieczność zapłacenia wyższych odsetek, co tak naprawdę nie jest tak bardzo korzystne.

Kredyt konsolidacyjny ma w swojej ofercie niemalże każdy bank działający na terenie naszego kraju i prowadzący działalność kredytową. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać ofertę przynajmniej kilku placówek bankowych. W efekcie będzie można znaleźć kredyt najbardziej korzystny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *