Kredyt konsolidacyjny: czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Kredyt konsolidacyjny: czy warto postawić na takie rozwiązanie?

W ofercie banków działających obecnie na terenie naszego kraju znajduje się tak zwany kredyt konsolidacyjny. To propozycja kierowana do osób, które mają już na swoim koncie kilka kredytów bankowych. Decydując się na kredyt konsolidacyjny, można zmniejszyć wysokość miesięcznej raty. Dzięki temu obciążenie domowego budżetu jest mniejsze. Czy kredyt konsolidacyjny jest na pewno dobrym rozwiązaniem?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem opłacalnym. Uzależnione jest to od wielu czynników, które wyglądają nieco inaczej w przypadku każdego kredytobiorcy. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję co do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego warto poznać jego przynajmniej najważniejsze wady oraz zalety.

Kredyt konsolidacyjny przede wszystkim przekształca kilka kredytów w jeden. Co na tym zyskujemy? Okres kredytowania jest dłuższy, co przekłada się na niższe raty. Nie można jednak zapominać, że kryją się za tym dodatkowe koszty, do których zalicza się na przykład ubezpieczenie kredytu. Nierzadko kredyt konsolidacyjny kosztuje więcej niż zwykły kredyt zaciągany w banku. Kiedy jednak ciężko nam unieść spłatę kilku lat, warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym, który pozwoli nieco odciążyć budżet.

Kiedy zgłaszać się do banku po kredyt konsolidacyjny? Najlepiej jeszcze zanim pojawią się trudności z terminowym regulowaniem należności. Trzeba pamiętać, że banki niechętnie udzielają kredytów osobom spóźniającym się z opłacaniem kolejnych rat. Jeśli więc czujemy, że kilka rat obciąża nas zbyt mocno i nie będziemy w stanie spłacać kolejnych rat na czas, warto rozważyć zaciągnięcie właśnie kredytu konsolidacyjnego.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, warto poznać ofertę przynajmniej kilku placówek bankowych. Podobnie bowiem jak w przypadku kredytów gotówkowych, mieszkaniowych czy samochodowych banki mają różną ofertę. Nie każda jest tak samo korzystna. Dlatego należy zrobić wszystko, aby wybrać kredyt najbardziej korzystny, który pomoże w poprawie sytuacji finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *