Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego

Osoby, które mają zaciągniętych kilka kredytów mogą je połączyć w jeden kredyt bankowy. Kredyt, który to umożliwia nosi nazwę kredytu konsolidacyjnego.

Wiele osób ma zaciągniętych kilka kredytów w różnych bankach. Z reguły są to kredyty o różnej wysokości oprocentowania i różnych terminach spłaty. Obsługa kilku zadłużeń może więc stać się problemem. O wiele łatwiej będzie je obsługiwać, jeżeli zostaną one zamienione w jeden. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu nastąpi ujednolicenie terminu spłaty, wysokości rat i oprocentowania kredytu. Łatwiej więc będzie gospodarować im domowym budżetem. Z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzystać także osoby, którym zależy na tym, aby zmniejszyć swoje miesięczne zobowiązania kredytowe. Czasem na kredyt konsolidacyjny decydują się także te osoby, którzy nie są zadowoleni z warunków i jakością obsługi kredytów.

Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, mamy możliwość ubiegania się o przyznanie wyższej kwoty kredytu niż suma zobowiązań, które chcemy skonsolidować. Jeżeli zostanie nam taki kredyt przyznany, to nadwyżkę pieniędzy możemy wydać na cele nie związane z obsługą zadłużenia. Taką nadwyżkę możemy też przeznaczyć na spłatę ewentualnego zadłużenia w parabankach.

Kredyt konsolidacyjny nie jest produktem skierowanym do osób, które mają trudną sytuację finansową i nie są w stanie spłacać wcześniej zaciągniętych kredytów. Mogą go otrzymać tylko te osoby, które mają zdolność kredytową, są w stanie udokumentować swoje dochody. Procedura przyznawania kredytu konsolidacyjnego nie dobiega więc od procedury, którą banki stosują przy innych kredytach.

Banki mają w ofercie dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowy i hipoteczny. O wiele łatwiej można otrzymać pierwszy z nich. Dlatego też to on cieszy się największą popularnością. Za pomocą tego kredytu nie można jednak skonsolidować zbyt wysokiego zadłużenia. Jeżeli nasze zadłużenie jest bardzo wysokie lepszym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką.

Czy warto skorzystać z konsolidacji zadłużenia – tę decyzję każdy kredytobiorca musi podjąć sam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *